Artvin’in en meşhur kamping noktası ...
Aslında Balık Gölü, Karagöller gibi ...
Fethiye’ye bağlı Kabak Koyu’nda kamping
Tazı Kanyonu Ulaşım Tazı Kanyonu
  Hızır Kamp, kitlesi, tesisi, ...
    Sultaniye Köyü’nde, Köyceğiz
Ankara’da kamp yapılacak yerler ...
Şeker Kanyonu Kamp Alanı - Yenice ...
Türkiye kamp alanları tarihine çok ...
Gökova ve Akyaka son bir kaç yılda o ...
Asos zaten başlı başına güzellik ...
Tahmin ediyorum, Bozcaada deyince ...
Cunda Adası kamp yapmak için diğer bir
Aynı zamanda sadece bu vadide bulunan

Kuzey-güney uzanıma sahip dağın  batı  yamacından  geçen Kayseri-Kahramanmaraş  karayolu  bulunmaktadır.  Doğu etekleri ise Afşin Ovası’na sınır oluşturmaktadır. 

Bu  nedenle dağın eteklerinde birçok küçük yerleşim birimi vardır. Bunlar-dan bazıları batı bölümde yer alanlar  Keklikoluk,  Dayıoluk ve  Ördekli;  doğu  eteklerinde ise  Yeniyapan,  Büyükkızılcık, Binboğa  ve  Türkçayırı  olarak sayılabilir.

Alanda yaz sezonu kullanılan  Subatan,  Evciyurdu, Ebelik ve Osmanoğlu gibi birçok  yayla  bulunmaktadır. Doğu  Torosların  bir  bölümü olan dağın genel jeolojisi Kretase  sonlarında  Neotetis  güney kapanımı ürünü karbonat platformu  ve  Binboğa  Melanj birliği dağın genel litolojisi ile temsil edilmektedir. Hidrolojik olarak ise Hurman ve Göksun Çayları,  kaynaklarını  Binboğa Dağlarından almaktadır.

Kahramanmaraş ilinde tanımlanan önemli bitki alanlarından biri de Binboğa Dağlarıdır. Binboğa Dağları, kaya sümbülü gibi endemik bitki türlerinin çok zengin  popülasyonlarını  barındıran ve botanik açıdan oldukça zengin doğal bir alandır.

About author

Ömer Seyfettin Çalık

E-posta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

KAHRAMANMARAŞ

Kadosak

  • Mail         : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • Tel          : 0 546 887 46 34
  • Web        : www.kadosak.org
  • Tasarım   : KADOSAK
  • Yönetici   : Ömer seyfettin  Çalık

Önemli Bilgilendirme

  • Dağcılık sporu risk içeren bir spordur. Web sitemizdeki bilgiler ile yapılacak tırmanışlarda, oluşabilecek kazalardan, grubumuz sorumlu tutulamaz.Teorik bilgiler, pratik eğitimler ile takviye edilmediği sürece yetersizdir. Lütfen dağcılık kulüplerinden, kurumlardan yada bilgili dağcılardan eğitim almadan dağa çıkmayınız.

BÜLTEN

Gelişmelerden Haberdar olmak İçin.. Mail'i Kayıt Ettirin Lütfen...
Top
free hits

Online Ziyaretci Sayaci

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…