Artvin’in en meşhur kamping noktası ...
Aslında Balık Gölü, Karagöller gibi ...
Fethiye’ye bağlı Kabak Koyu’nda kamping
Tazı Kanyonu Ulaşım Tazı Kanyonu
  Hızır Kamp, kitlesi, tesisi, ...
    Sultaniye Köyü’nde, Köyceğiz
Ankara’da kamp yapılacak yerler ...
Şeker Kanyonu Kamp Alanı - Yenice ...
Türkiye kamp alanları tarihine çok ...
Gökova ve Akyaka son bir kaç yılda o ...
Asos zaten başlı başına güzellik ...
Tahmin ediyorum, Bozcaada deyince ...
Cunda Adası kamp yapmak için diğer bir
Aynı zamanda sadece bu vadide bulunan
Toprak hisar kanyonu-Galgamaç şelalesi

Kahramanmaraş’ın bolca bulunan doğa harikalarından biri olan ve mutlaka görülmesi gereken Galgamaç Şelalesi son zamanlarda yoğun ilgi görüyor.

Yeşilin rengine, suyun berraklığına doyamayacağınız, kendinizi adeta karpostal içinde hissedeceğiniz ender yerlerden biri olan ve 20 metre yüksekten akan Galgamaç Şelalesi, görünüşü ile gelen ziyaretçileri adeta büyülüyor. Şehre 60 km uzaklıkta olan şelale, Topçalı ve Alanlı sınırlarındaki Toprakhisar Kanyonu içerisinde yer alıyor. Kanyon içerisindeki çayın adı, Toprakhisar Çayı olduğu için, kanyon adını bu çaydan alıyor. Toprakhisar Kanyonu, Başkonuş Yaylası ile Balk Dağı'nın arasında kalan derin ve sarp geçitlerin olduğu bir vadide yer alıyor.  Kanyonun uzunluğu 7-8 km civarında olup,  kanyon bu çay üzerindeki Şarlak şelalesinden başlayıp, Düldül dağının dibinde, Ceyhan nehrine kavuştuğu yerde son buluyor.

 

 

Kanyonun içerisinde şelaleden düşen suyun kayalarda yaptığı aşınma sonucunda, yer yer insan boyunu aşan görülmeye değer küçük göletler ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Ayrıca Kanyon içerisinde Dar Geçit denen bir yer var ki, buradan geçmek cesaret ister. Kanyonda gezerken sadece bir avuç gökyüzünü görürsünüz.

Bölgedeki orman örtüsü zengin ve sağlıklı bir bitki örtüsüne sahip olup kanyon boyunca Kızılçam hakim durumda. Ayrıca yer yer küçük gruplar halinde doğu çınarı, defne, yabani zeytin, sakız ağacı, söğüt ve incir ağaçları bulunmakta. Toprak zeminde; alıç, zakkum, böğürtlen, yabani gül, kekik, yabani nane, eğrelti otları ve sarmaşık çeşitleri görülmekte.

Çevre halkı özellikle Kahramanmaraş’ın en önemli doğa turizm bölgelerinden biri olan Başkonuş Yaylasına yakınlığı ile ziyaretçilerin dikkatini çeken Galgamaç şelalesinin, kanyon içerisinde yapılacak düzenlemelerin ardından önemli bir turizm potansiyeli üstleneceğini belirtiyor.

About author

Ömer Seyfettin Çalık

E-posta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

KAHRAMANMARAŞ

Kadosak

  • Mail         : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • Tel          : 0 546 887 46 34
  • Web        : www.kadosak.org
  • Tasarım   : KADOSAK
  • Yönetici   : Ömer seyfettin  Çalık

Önemli Bilgilendirme

  • Dağcılık sporu risk içeren bir spordur. Web sitemizdeki bilgiler ile yapılacak tırmanışlarda, oluşabilecek kazalardan, grubumuz sorumlu tutulamaz.Teorik bilgiler, pratik eğitimler ile takviye edilmediği sürece yetersizdir. Lütfen dağcılık kulüplerinden, kurumlardan yada bilgili dağcılardan eğitim almadan dağa çıkmayınız.

BÜLTEN

Gelişmelerden Haberdar olmak İçin.. Mail'i Kayıt Ettirin Lütfen...
Top
free hits

Online Ziyaretci Sayaci

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…