Artvin’in en meşhur kamping noktası ...
Aslında Balık Gölü, Karagöller gibi ...
Fethiye’ye bağlı Kabak Koyu’nda kamping
Tazı Kanyonu Ulaşım Tazı Kanyonu
  Hızır Kamp, kitlesi, tesisi, ...
    Sultaniye Köyü’nde, Köyceğiz
Ankara’da kamp yapılacak yerler ...
Şeker Kanyonu Kamp Alanı - Yenice ...
Türkiye kamp alanları tarihine çok ...
Gökova ve Akyaka son bir kaç yılda o ...
Asos zaten başlı başına güzellik ...
Tahmin ediyorum, Bozcaada deyince ...
Cunda Adası kamp yapmak için diğer bir
Aynı zamanda sadece bu vadide bulunan
dumanlı yaylası Osmaniye-Düziçi
 

Bir Sonbahar Klasiği: Dumanlı Yaylası

 

Dumanlı yaylası, sonbaharın tüm güzelliklerini hissettiğimiz bu günlerde bulabileceğiniz en güzel rotalardan birisidir. Dumanlı yaylası, Osmaniye İlinin Düziçi İlçesi sınırları içerisinde kalan her mevsimi ayrı güzel doğa harikası bir güzelliktir.

 

Dumanlı Yaylasına Ulaşım

Ülkemizin her bölgesi her  mevsimde ayrı bir güzeldir. Birçok doğa harikası bölge, insanlar ve tur şirketleri tarafından bilinmesine karşın; hâlâ çok az bilinen yerler vardır. İşte bunlardan birisi de Dumanlı Yaylasıdır. Dumanlı’ya ulaşım yurdumuzun her yerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Eğer Adana’ya hava yoluyla gelirseniz, Adana’dan Osmaniye’ye hatta Düziçi’ne direkt olarak saat başı minibüs bulabilirsiniz. Eğer özel aracınız yoksa Düziçi’nden yaylaya ticari taksiyle ulaşmanız gerekir.

İlçe merkezinden yaklaşık yarım saatlik yolculuktan sonra artık havanın da iyice serinlediğini hissederek kıvrımlı yoldan yaylanın zirvelerine doğru ulaşıyorsunuz. Yükseklere çıktıkça tüm şehrin ayaklarınızın altında kaldığını görüyorsunuz. Yaylanın en büyük özelliği sonbaharda insanlara sunduğu görsel şölen olduğu için, sadece yakın çevreden değil, ülkemizin her yerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır. Yaylaya gelenlerin büyük kısmını fotoğraf sanatçıları oluşturmaktadır. Kadınlı erkekli, profesyonel amatör demeden çok sayıda fotoğrafçı bölgeye akın etmektedir.

Yazımızın başında buraya özellikle insanların, sonbahardaki görselliği fotoğraflamak için geldiklerini söylediysek de; doğa sporuyla ilgili kulüpler de sonbahar mevsiminde Dumanlı Yaylasını faaliyet programına almaktadırlar. Bölge trekking (doğa yürüyüşü) faaliyeti yapan doğa kulüpleri için cazip bir merkez özelliği taşımaktadır. En son benim de içerisinde bulunduğum etkinlikte; Osmaniye, Adana, Mersin, Hatay gibi illerden 600 kişiden fazla doğa sever ve fotoğrafçı yaylaya gelerek, unutamayacakları güzel bir vakit geçirdiler. Bir yandan ormanların içerisinde farklı parkurlarda yürümenin keyfini çıkartırken diğer yandan da fotoğraf makinemizle bu görsel şöleni ölümsüzleştirmenin gayreti içinde bulunduk.

Bölgeye gelmek isteyenler için önemli bir bilgi vermek istiyorum. Özellikle Adana ve Osmaniye’de faaliyet gösteren doğa veya fotoğraf kulüpleriyle irtibat kurarak bölgeye gelinmesi uygun olacaktır. Dumanlı yaylası her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip olmakta birlikte ben sonbaharı öneriyorum. Fotoğraf sanatıyla ilgilenen insanların mutlaka uğraması gereken bir mekan burası.

İlginizi Çekebilir :  Orada Bir Köy Var Uzakta: Antalya’nın En Güzel 6 Tatil Köyü
 

Biz Mersin’den 150 kişilik bir grupla gelerek, hem 8-10 km lik bir yürüyüş gerçekleştirdik hem de bol bol fotoğraf çekerek bu mükemmel doğa şaheserini ölümsüzleştirdik.

Her zaman dediğim gibi bu cennet vatanın her bir köşesi ayrı bir doğa harikası. Bu nedenle seyahat ajandanıza Osmaniye Düziçi Dumanlı yaylasını da eklemeyi unutmayın.

 

Son değişiklik Salı, 19 Mart 2019 12:10

About author

Ömer Seyfettin Çalık

E-posta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Görsel Galerisi

KAHRAMANMARAŞ

Kadosak

  • Mail         : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • Tel          : 0 546 887 46 34
  • Web        : www.kadosak.org
  • Tasarım   : KADOSAK
  • Yönetici   : Ömer seyfettin  Çalık

Önemli Bilgilendirme

  • Dağcılık sporu risk içeren bir spordur. Web sitemizdeki bilgiler ile yapılacak tırmanışlarda, oluşabilecek kazalardan, grubumuz sorumlu tutulamaz.Teorik bilgiler, pratik eğitimler ile takviye edilmediği sürece yetersizdir. Lütfen dağcılık kulüplerinden, kurumlardan yada bilgili dağcılardan eğitim almadan dağa çıkmayınız.

BÜLTEN

Gelişmelerden Haberdar olmak İçin.. Mail'i Kayıt Ettirin Lütfen...
Top
free hits

Online Ziyaretci Sayaci

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…