Artvin’in en meşhur kamping noktası ...
Aslında Balık Gölü, Karagöller gibi ...
Fethiye’ye bağlı Kabak Koyu’nda kamping
Tazı Kanyonu Ulaşım Tazı Kanyonu
  Hızır Kamp, kitlesi, tesisi, ...
    Sultaniye Köyü’nde, Köyceğiz
Ankara’da kamp yapılacak yerler ...
Şeker Kanyonu Kamp Alanı - Yenice ...
Türkiye kamp alanları tarihine çok ...
Gökova ve Akyaka son bir kaç yılda o ...
Asos zaten başlı başına güzellik ...
Tahmin ediyorum, Bozcaada deyince ...
Cunda Adası kamp yapmak için diğer bir
Aynı zamanda sadece bu vadide bulunan
Nepalli dağcı dünyanın en yüksek zirvelerine tırmanma rekorunu kırdı
epalli dağcı Nirmal Purja, dünyanın en yüksek 14 zirvesine 189 günde tırmanarak Güney Koreli dağcı Kim Chang-ho'nun 2013'te elde ettiği 10 ay 6 günlük rekoru kırdı. Purja, 14 zirvenin sonuncusu Çin'in Tibet Özerk Bölgesi'nde bulunan 8 bin 13 metrelik Shishapangma Dağı'na tırmanarak rekor denemesini başarıyla tamamladı. Dağcılık uzmanları 36 yaşındaki Purja'nın rekorunu çok önemli bir başarı olarak nitelerken, Nepal Dağcılık Derneği Başkanı Ang Tshering, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu, dağcılık ve dağcılar için harika bir başarı ve tırmanma tarihinde bir kilometre taşıdır." değerlendirmesinde bulundu. Eski İngiliz ordusu mensubu Purja, rekor denemesine 23 Nisan'da Nepal'deki Annapurna Dağı'na (8 bin 91 metre) tırmanarak başladı. Daha sonra sırasıyla 12 Mayıs'ta Dhaulagiri (8 bin 167 metre), 15 Mayıs'ta Kanchenjunga (8 bin 586 metre), 22 Mayıs'ta Everest (8 bin 848 metre) ile Lhotse (8 bin 516 metre) ve 24 Mayıs'ta Makalu Dağı'na (8 bin 463 metre) tırmanan Purja, Manaslu Dağı'na (8 bin 156 metre) tırmanışını 27 Eylül'de gerçekleştirdi. Nepal'den sonra Pakistan'a geçen Purja, 3 Temmuz'da Nanga Parbat (8 bin 126 metre), 15 Temmuz'da Gasherbrum 1 (8 bin 068 metre), 18 Temmuz'da Gasherbrum 2 (8 bin 035 metre), 24 Temmuz'da K2 (8 bin 611 metre) ve 26 Temmuz'da ise Broad Peak Dağı'na (8 bin 047 metre) tırmandı. Çin'de 23 Eylül'de Cho Oyu (8 bin 201 metre) ve 29 Ekim'de Shishapangma Dağı'na (8 bin 013 metre) tırmanan Purja, dünyanın en yüksek 14 zirvesine 189 günde tırmanarak 2013'teki Güney Koreli tırmanıcı Kim Chang-ho'ya ait 10 ay 6 günlük rekoru kırdı. Son tırmanışında Çin hükümetinin engeline takılan tecrübeli dağcı, Nepal hükümetinin yardımıyla tırmanış için izin alabilmişti. İngiliz ordusunda 2003 yılında göreve başlayan Purja, en kısa sürede dünyadaki 14 zirveye tırmanma rekorunu kırmak için bu yılın başında görevinden istifa etmişti.
Share this article

About author

Ömer Seyfettin Çalık

E-posta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

KAHRAMANMARAŞ

Kadosak

  • Mail         : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • Tel          : 0 546 887 46 34
  • Web        : www.kadosak.org
  • Tasarım   : KADOSAK
  • Yönetici   : Ömer seyfettin  Çalık

Önemli Bilgilendirme

  • Dağcılık sporu risk içeren bir spordur. Web sitemizdeki bilgiler ile yapılacak tırmanışlarda, oluşabilecek kazalardan, grubumuz sorumlu tutulamaz.Teorik bilgiler, pratik eğitimler ile takviye edilmediği sürece yetersizdir. Lütfen dağcılık kulüplerinden, kurumlardan yada bilgili dağcılardan eğitim almadan dağa çıkmayınız.

BÜLTEN

Gelişmelerden Haberdar olmak İçin.. Mail'i Kayıt Ettirin Lütfen...
Top
free hits

Online Ziyaretci Sayaci

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…