JoomlaLock.com All4Share.net
Kampcılık

Doğa sporlarının ayrılmaz bir parcasıdır. İnsanda  heyecan..


 
 
 
 

Kampcılık ; Doğa sporlarının ayrılmaz bir parcasıdır. İnsanda  heyecan, coşku ve bazı anlarda ise bağımlılık yapar. Vahşi doğanın koynunda yapacağınız bir kamp aktivitesi esnasında öğrenecekleriniz kent yaşamınızı da oldukca kolaylaştıracaktır.Kampta gecirdiğiniz bazan hoş, bazan bunaltıcı anlar  esnasında edineceğiniz yeni beceriler ile, hayatınızı renklendirecek ve daha yaşanır hale getireceksiniz..

 

Vahşi tabiatın ortasında guven içinde kalabileceğiniz,  geçici bir yuvayı, kısa sureliğine de olsa yaşanır hale getirme gayretleriniz size  o ana kadar hiç tanımadıgınız tadları keşfetme fırsatı da verecek. 

 

Kendi ellerinizle pişirdiğiniz yemekler,sıcak bir uyku tulumu,sessiz bir gece,yıldızlar ve siz..Kampcılıkta en temel unsur doğaya saygıdır..Bir yandan konforunuzu dusunurken diğer yandan da ortamın doğallıgına zarar vermemeyi  öncelikleriniz arasına alacaksınız.Bizlere böylesine mutluluk veren doğal guzelliklere saygı gostermek, birinci görevimiz olmalıdır. Bu da ancak eğitimle pekişmiş, bilinçli yapılan bir kampcılıkla mümkün olabilir.. Bu sayfamız içinde sizlere aktaracağımız notlarda nelere dikkat edilmesi gerektiği,kamp yeri seçimi ve kampta yaşam gibi kısa pratik bilgilere ulaşacaksınız..

 

Doğaya en az zarar verecek şekilde kamp yapmanın kuralları

 

1- Yuruyusleriniz esnasında daha once kullanılmış, mevcut patikalardan faydalanın.Kestirme ve yeni yollar

    yaratmayın

2- Mümkün olduğunca ve her zaman daha önce kamp yapılmış alanları kullanın.

3- Tuvalet ihtiyaclarınızı su kaynakları,patikalar ve kamp yerlerinden uzakta giderin..

4-  Ateş yakmak yerine bir ocak kullanın.Ateş yakmanız gerekiyorsa da daha önce yakılmış yerleri 

     kullanın.Ateşinizin söndüğünden emin olmadan da kamp yerinden ayrılmayın..

5- Temizlik ihtiyaclarınızı su kaynaklarını ve kamp alanını kirletmeyecek şekilde ve cevreye zarar

    vermeyecek maddeler kullanarak yapın.

6- Çiçekler,çimenler ve diğer bitki örtüsünü,kayalar ve çevre dokusunu bozacak,zarar verecek  eylemlerden

    uzak durun.

7- Vahşi yaşama hiçbir şekilde müdahale etmeyin.Çevredeki hayvanları kendi haline bırakın kesinlikle

    beslemeyin.

8- Sadece kendi çöplerinizi değil, tüm ekibin hatta sizden önce bırakılanları da bir çöp torbasında toplayıp

    şehre kadar taşıyın..

 

Kamp yeri seçimi

 

1- Mevcut ve daha onceden kullanılarak tahrip olmuş yerler

2- Kar ile kaplı alanlar

3- Kayalık yamaçlar

4- Kumlu,topraklı veya çakıllı yatık zeminler

5- ormanlık alanlarda ölü yapraklarla kaplanmış zeminler doğaya en az zarar ile kamp yapılabilecek alanlardır..

6- Dere yatakları,çığ ve taş düşme riski olan alanlar,vahşi hayvanların geçiş yolları, kamp kurmak için tehlikelidir.

 

Bunlara dikkat edin

 

Çayırlıklar ve çimenler zarar gormeye açık eko sistemlerdir.Otluk bir zeminde bir hafta kalacak olan bir cadır kapladığı alandaki tüm bitki örtüsünün bir sezon boyunca yok olmasına sebep olur.Uzun süreli kamplarda çadır yerinizi sıkca değiştirin..

Fundalıklar ve ufak çalıların, gelişip serpilmek ve tohumlama yapıp birkaç santimetre daha uzamak için çok fazla zamanları yoktur unutmayın..

Su kenarlarında  yaşayan bitkiler diğerlerinden daha hassastır.Çok sayıda insanın her gecen  gün, artarak, kırlara ve vahşi doğaya yönelmesi sonucunda su kirliliği de artarak büyümekte olan bir sorundur. Kampınızı su kaynaklarından en az 100 metre mesafeye kurun.

Kamp yerinizi secmeden önce yaratacağınız zararı konforunuzdan önce düşünün.Kampta, çevreye daha az zarar verecek daha hafif ayakkabılar giyin.

Oturmak için mevcut taş ve kütükleri kullanın, yenilerini getirmeyin.

Doğru eğime sahip doğru yerlere yerleşin.Bir yamacı düzleyip çadır kurmaya kalkmayın veya cadır etrafına kanal kazmayın.

Rahatınız için kamp yeri seçiminde rüzgar önemli bir etkendir.Cadırı kurarken rüzgar yönünü dikkate alın.Dağ rüzgarlarının öğleden sonra yamaç yukarı,gece ise dağdan aşağı doğru eseceğini unutmayın..Cadırınızı hava bozdugu anda rüzgarı içine almayacak şekilde kurun.

 

MALZEME VE GİYSİ SEÇİMİ


Doğa sporları giysi ve malzemeleri,özellikleri ve secenekleri oldukca fazla olan bir çeşitliliğe sahiptir.Önemli olan, bu seçenek zenginliği içinde aradığınız bulmak değil,sizi kuru,konforlu ve güvende olmanızı sağlayacak malzemeleri seçmenizdir. Her faaliyete giderken, eksiklerinizi hemen gidermek yerine belli bir deneyim kazanmayı bekleyin. Deneyimleriniz geliştikce tercihleriniz de şekillenecektir.Yılda bir kez veya bir daha hiç kullanmayacağınız bir malzemeyi satın almak,ekonomik sıkıntılar yaratmakla beraber evinizde kullanılmayan malzeme kalabalıklığı da yaratacaktır. İlk faaliyetlerinizde malzemelerinizi ödünc alın,kiralayın veya kendiniz uydurun.Sizden daha tecrübeli arkadaşlarınızın tavsiyelerini dinleyin ve onlardan yardım isteyin.Her faaliyete giderken neler götürdüğünüzü kaydedin.Faaliyet sonrasında ise, neleri kullandığınızı ve güvenlik amaçlı olarak nelerin mutlaka bulunması gerektiğini,hangi malzemelerin de hiç kullanılmadığını belirleyin.Böylece gereksiz ağırlıkları günlerce taşımaktan kurtulmuş olursunuz.

 

Eğer birden fazla gün için doğada kalmaya karar verdiyseniz, Ana kamp malzemeleri, sırt çantası, çadır,uyku tulumu,mat,ayakkabı ve giysiler size mutlaka gerekli olan temel ihtiyaçlarınızdır. Dağlarda karşılaştığınız kötü koşullardan hızlı bir şekilde kaçıp kurtulmak imkanınız olmayabilir.Ne kadar isteseniz de uzun sureler bu zorluklarla mücadele etmeniz ve direnmeniz gerekebilir.Böyle anlarda sizi hayata bağlayan,direnme,mücadele etme ve daha uzun sure yaşama imkanını verecek olan tek şey, o anda sahip olduğunuz ve yanınızda bulundurduğunuz malzemelerinizdir. Malzemelerinizi secerken fiyat etiketlerini değil de, gerekli olan özelliklere sahip olup olmadıklarını dikkate alın.Vahşi doğa koşulları ve dağlardaki sürekli değişken zor hava şartları, konfor anlayışınızı alt limitlere kadar zorlamınızı gerektirecektir.Bunu unutmayın.

 

 

DOĞRU SEKİLDE ÇADIR KURMA

Eğer çadırınızı ilk defa kullanacaksanız kullanma talimatını iyice okuyunuz ve çadırı doğaya gitmeden önce mutlaka evde yada bahçenizde kurunuz.

Çift katlı çadırlar iki ayrı gruba ayrılabilirler: Önce iç tentenin kurulduğu çadırlar ve önce dış tentenin kurulduğu çadırlar. Önce iç tentenin kurulduğu çadırlar daha hızlı kurulabilirler. Ayrıca pollerle desteklenmiş iç tentenin üzerine gergi ipleriyle sabitleştirilmiş bir dış tentenin olması çadırı daha stabil hale getirir. Bu tip çadırların dezavantajı yağışlı havalarda çadırı kurarken ve sökerken iç tentenin ıslanabilmesidir.

Kamp yerinizi seçtikten sonra rüzgarın hangi yönden estiğini kontrol edin ve çadırınızı buna göre yerleştirin.

Rüzgarlı ve yağışlı havalarda çadırınızı mümkün olduğunca kısa sürede kurmalısınız. Genelde kendi kendine ayakta durabilen dome çadırlarda çadır kurulduktan sonra en uygun yere  yerleştirilir.

Kurduğunuz çadırınızın sabitlemediğiniz zaman rüzgarda rahatça uçabileceğini unutmayın; hemen en az 4-6 noktasından zarar görmeyeceği ve uçup gitmeyeceği şekilde sabitleyin.

Dış tentenin iyi bir şekilde gerilmesi de rüzgarda sallanmasını ve hatta yırtılmasını engelleyecektir. Eğer hava kötüyse ya da kötüleşme şansı varsa çadırınızı mümkün olan her yerinden kazıklarla sabitleyin ve gergi iplerinin hepsini kullanın.

Kazıkların hepsinin sağlam bir şekilde yere girdiklerinden emin olun ve eğer çıkabilecek olanlar varsa bunları taşlarla sabitleyin.

Kar veya buz üzerinde çadır kurmanız gerektiğinde ise durum farklılaşacaktır. Normalde kullanılan kazıklar bu zeminde işe yaramazlar. Yumuşak karda ufak alüminyum plakalar kara gömülerek ve kazma veya batonlar kullanılarak çadır sabitlenebilir. Sert kar ve buzda ise kazmalar ve bu iş için üretilmiş buz kazıkları kullanılmalıdır.

Çadırı toplarken de kurma işleminin tam tersini yapmalısınız. Eğer dış tente ıslaksa iç tenteden farklı bir yere konulmalıdır. Rüzgarlı havalarda genelde çadırı toplamak için fazla zaman olmayacaktır. Bu durumlarda çadırın uçmaması için özel bir dikkat gerekir.

 

UYKU TULUMUNUN BAKIMI

Kullanılmadığı zamanlarda tulumunuzu bol ve hava geçirgen bir torbada saklamalı ya da dolabınıza dikine asmalısınız. Tulum asla sıkıştırılmış bir vaziyette ya da nemli olarak saklanmamalıdır. Faaliyet esnasında tulum kendi torbasında saklanmalı ve eğer ıslanma ihtimali varsa ayrıca su geçirmez bir torbaya konulmalıdır.

Yatmadan önce tulum serilmeli ve iyica kabarana kadar silkelenmelidir. Tulum kullanıldıktan sonra nemlenmiş olabileceğinden havalandırılmalı, mümkünse açılıp çadırın üstüne serilmelidir. Tulum torbasına basılırken ise katlayarak sokmak yerine düzensiz bir şekilde sıkıştırılmalıdır. Böylece tulum hep aynı yerlerden katlanmayacağı için dolgu malzemesi de tulumun içinde  daha eşit yayılabilecektir.

Tulumunuzun kabarma yeteneğini kaybetmesi genelde pislenmenin bir sonucu olduğundan böyle bir durumda tulumunuzu yıkamanız gerekecektir. Çoğu uyku tulumu çamaşır makinasında yıkanabiliyor olsa da yıkama işlemi ile ilgili üreticinin tavsiyelerini uygulamak en sağlıklı olanıdır. Doğal dolgu malzemesi kullanılmış uyku tulumlarını yıkarken daha özenli olmanız malzemenizin hayatını daha uzatacaktır.

 

UYKU TULUMUNDA SICAK KALMANIN KOŞULLARI

Tuluma girmeden önce tulumunuzu silkeleyerek iyice kabarmasını sağlayın. Bildiğiniz gibi ısı yalıtımını sağlayan şey durağan havadır ve tulumunuzun içindeki yalıtım malzemesi ne kadar iyi kabarırsa o kadar iyi yalıtım sağlar.

Mutlaka iyi bir mat kullanın. Matınız yetersiz ise o zaman yedek giysi ya da çantanızla matınızın altına takviye yapın. Soğuk bir zemine temas ederek ısı kaybediyorsanız tulumunuzun iyi olması bir şey ifade etmeyecektir.

Tuluma girmeden önce kuru giysiler giyin. Yürüyüş sırasında giydiğiniz hafif nemlenmiş giysi ya da çoraplarla uyumak ısı kaybınızı büyük ölçüde arttıracaktır.

Uyku tulumunuzu kuru tutun. Faaliyet sırasında fırsatınız oldukça tulumunuzu havalandırarak kurumasını sağlayın. Çanta içinde tulumunuzu mutlaka su geçirmez bir torba içinde saklayın

Tuluma girerken mutlaka bir bere ya da daha iyisi balaklava giyin. Isı kaybının büyük kısmının baş ve boyun bölgesinden gerçekleştiğini unutmayın.

Iyi bir akşam yemeği vücudunuzun gece boyunca enerji seviyesini koruyabilmesi için çok önemlidir.

Sıvı alın. Su olmadan vücudunuz yediğiniz şeyleri kullanılabilir enerjiye çeviremez. Üstelik dehidre bir vücutta kanın akışkanlığı azaldığı için kan dolaşımınız da yavaşlayacaktır

Tulumun boyutunun size uyduğundan emin olun. Gereğinden büyük bir tulum içerisinde ısıtmanız gereken durağan hava daha fazla olacaktır.

Tuvalete gitmeniz gerektiğinde gidin. Vücudunuzdaki atık sıvıları da ısıtmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Tulumun kendi dolgu malzemesinin kabarmasını engelleyecek kadar çok giysi ile tuluma girmeyin

Su geçirmez / nefes alabilir bir yağmurluğunuz var ise bunu tulumunuzun ayak kısmına geçirebilirsiniz. (Yalıtım malzemesini sıkıştırmıyor olduğu sürece) Bu sayede tulumun ayak bölgesindeki gereksiz durağan hava azalır, konvektif ısı kaybı azalır ve tulumun çadırda oluşabilecek nemden etkilenmesi önlenir.

Tuluma girmeden önce yapacağınız hafif bir yürüyüş tuluma girdiğinizde sıcak olmanızı sağlar. Bu sırada terlememeye özen göstermelisiniz

Aşırı soğuk koşullarda tulumun içine ilk girdiğinizde ısınabilmek için su geçirmez bir kap içerisine sıcak su koyarak tulumun içine alabilirsiniz. Su kabınızın sızdırmaz olduğundan emin olmanız ve su kabına temas ederek yanmamaya özen göstermelisiniz. Vücudunuz ısındıktan sonra su kabını tulumun dışına çıkarmayı unutmayın

Tulumun içinde fazla boşluk varsa giymediğiniz polar vb. giysilerinizi tulumun içine alıp boş alanları doldurabilirsiniz.

Tulumun içerisine kıyafetlerinizle girdiyseniz ön fermuarlarınızı açıp vücut ısınızın tulumun içindeki havayı ısıtmasını sağlayınız.

Çadırın içerisinde, uyku tulumunuzun çadırın tentesine baskı yapmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde tenteden nem kapan tulumunuz ısı kaybetmenize sebep olur

Çadır içerisinde tek kalınması çadırın iç ısısını düşürecektir.

Çok soğuk durumlarda ışıma ile ısı kaybını ortadan kaldırmak için alu battaniyeye sarınmalı veya alu mat kullanılmalıdır.

Tulumun fermuarının, boyun ve baş büzgüsünün tam olarak kapandığından emin olun.

Tulum içinde fazla hareket etmeden uyumaya çalışın. Her hareket ettiğinizde içeride ısınmış olan sıcak hava dışarıdaki soğuk hava ile yer değiştirecektir.

 

AYAKKABI BAKIMI 

İyi ve düzenli bir bakımla kaliteli bir dağ botunu senelerce kullanabilirsiniz. Faaliyet sonrası dağ ayakkabılarınızı su ile iyice temizleyin ve normal oda sıcaklığında kurumaya bırakın.

Kurumayı hızlandırmak için botların içine gazete kağıdı gibi emici malzemeler doldurabilirsiniz.

Deri ayakkabılar asla aşırı sıcak bir yerde (ateş yanında, kalorifer üstünde) kurutulmamalıdır.

Deri ayakkabılar temizlenip kuruduktan sonra da bir bakım yapmak gerekir. Bu bakımı üreticinin tavsiyeleri doğrultusunda yapmanız en iyi sonucu verecektir.

Genelde deri ayakkabılara su geçirmezliği sağlamak ve derinin kurumasını önlemek için wax sürülür.

Cordura ve süet ayakkabılarda ise su geçirmezliği sağlayan sprey ve sıvılar kullanılabilir. Süet ayakkabılarda süet yapısını kaybetmemek için ekstra dikkat etmeniz gerekebilir. Bunun için bu tür ayakkabılara uygun özel spreylerden kullanmanız daha iyi sonuç verir.

Kullanmadığınız zamanlarda dağ ayakkabılarınızı kuru, serin ve iyi havalanan bir yerde saklayınız. Çok uzun bir süre kullanmadığınız ayakkabılarınızı faaliyet öncesinde gözden geçirip havalandırmanız ve su geçirmezlik için wax sürmeniz de ayakkabılarınızdan faaliyetlerinizde daha iyi verim almanızı sağlayacaktır.

 

Share this article

About author

Ömer Seyfettin Çalık

Email Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

12 comments

 • futbol.run Under-21 - Scotland - John Ruddy futbol.run Under-21 - Scotland - John Ruddy Comment Link Kas 25, 2018

  Simon Jones is Sportsmail's man on the inside of all the major transfer moves. His column offers an insight into the deals which will be done and those that won't. Redknapp's striker search leads to Ruiz as Sunderland offer Bellamy a chance

 • futbol.run Henok Goitom futbol.run Henok Goitom Comment Link Kas 19, 2018

  The Brazil international was handed a rest by manager Jurgen Klopp as the Reds reached the EFL Cup semi-finals with victory over Leeds at Anfield. Roberto Firmino spends time with wife as he takes advantage of being rested before Liverpool beat Leeds

 • Football Solutions European Qualifiers - Faroe Islands - Pól Jóhannus Justinussen - Statistics Football Solutions European Qualifiers - Faroe Islands - Pól Jóhannus Justinussen - Statistics Comment Link Kas 10, 2018

  Relations between West Ham manager Gianfranco Zola and his boss David Sullivan were heading towards breaking point after the pair clashed at the club’s training ground. Gianfranco Zola hits back: He bans boss David Sullivan from West Ham team meeting

 • Football Solutions Womens Under-19 - Teams Football Solutions Womens Under-19 - Teams Comment Link Kas 05, 2018

  Liverpool are considering a move for Swedish international left-back Oscar Wendt and have been encouraged to follow up their interest in Tottenham's Niko Kranjcar. Liverpool told to target Tottenham's Niko Kranjcar as Anfield boss Roy Hodgson eyes Sweden full-back Oscar Wendt

 • Raynes Raynes Comment Link Kas 01, 2018

  Life is short, and this article saved vabllaue time on this Earth.

 • 醫學美容-防脫髮-粗腿-cosmetic-wiki 醫學美容-防脫髮-粗腿-cosmetic-wiki Comment Link Eki 28, 2018

  LM SKINCENTRE 透明質酸注射 醫學美容 治療與產品 本皮膚中心使用JUVÉDERM®/Restylane®/Teosyal®作為透明質酸填充劑,改善面形輪廓、填補凹陷皮膚組織等,效果自然理想。我們的醫生亦會因應你的需要選擇合適的產品,以取得最佳的效果。

 • 醫學美容 HPV9合1子宮頸癌疫苗 Gardasil 醫學美容 HPV9合1子宮頸癌疫苗 Gardasil Comment Link Eki 22, 2018

  當蛋白線埋入皮膚後,皮下組織會將蛋白線視為異物,啟動異物反應,因此刺激膠原蛋白生長,且可促進新陳代謝,更新老化肌膚,所以客戶在術後也會發覺膚質變得較透亮白皙。膠原蛋白提拉線像一個“磁力線”一樣,將埋入處附近的肌肉和脂肪固定在原處,不會往下墜,其後會吸引皮下組織往蛋白線集中部位移動,就會逐漸產生提拉的緊實效果。也被用於填充美容的微整形,蛋白線材就好比蓋房子的鋼骨支架,先埋入皮膚當作基底結構,然後再注入好比水泥的玻尿酸或自體脂肪,因為有吸附力不易擴散,就可穩定固定住填充物,讓立體支撐力效果更好。

 • 醫學美容 柔潤 cosmetic.wiki 醫學美容 柔潤 cosmetic.wiki Comment Link Eki 21, 2018

  Hope girl 【眼部彩妝系列】神奇魔法睫毛膏的商品介紹 Hope girl,眼部彩妝系列,神奇魔法睫毛膏

 • 醫學美容 腿部 cosmetic.wiki 醫學美容 腿部 cosmetic.wiki Comment Link Eki 21, 2018

  異位性皮膚炎治療-光照治療法 光可以用來治療許多皮膚發炎性的疾病,而異位性皮膚炎就是這種疾病的一種!光照治療法用來治療異位性皮膚炎很有效果,在美上美皮膚科的異位性膚炎治療,是不可缺少的療程。

 • 醫學美容 狐臭治療費用 cosmetic.wiki 醫學美容 狐臭治療費用 cosmetic.wiki Comment Link Eki 18, 2018

  Dove 多芬 【頭髮基礎洗潤系列】多芬潤髮乳─防斷修護配方(升級版) Anti-Breakage Conditioner的商品介紹 UrCosme (@cosme TAIWAN) 商品資訊 Dove 多芬,頭髮基礎洗潤系列,多芬潤髮乳─防斷修護配方(升級版) Anti-Breakage Conditioner

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

;r

T.D.F DUYURULAR

Federasyonumuz yıllık faaliyet planında yer alan
Geleneksel Allahuekber Dağı Sarıkamış Şehitlerini
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 11 ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından ...
Merkez Hakem Kurulu Duyurusu (2018/3)
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2018 yıllı faaliyet
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Spor ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Spor ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Spor ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu yıllık faaliyet ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından ...
Dağcılık, dağ kayağı ve spor tırmanış ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu 7. Mali Genel Kurul
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 12-16 ...
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimini başarı ile
Federasyonumuz yıllık faaliyet programında yer ...
Başvurular DYS üzerinden yapılacak olup ferdi ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 19-23 ...
Kurs Bilgileri Kurs Adı​​:​ Spor Tırmanış Aday
Kurs Bilgileri Kurs Adı​​:​ Spor Tırmanış Aday
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimini başarı ile
Kurs Bilgileri Kurs Adı​​:​ Spor Tırmanış Aday
Federasyonumuz yıllık faaliyet programında yer ...
Federasyonumuz yıllık faaliyet programında yer ...
Kurs Bilgileri Kurs Adı​​:​ Spor Tırmanış Aday
Yaz Yürüyüş Liderliği Kursu – Eskişehir ...
İleri Kar-Buz Eğitimi B Kampı – Rize Başvuruları
Gürcistan Tetnuldi Dağı Tırmanışı Katılımcı ...
Spor Tırmanış Aday Hakem Yetiştirme Kursu – ...
Spor Tırmanış Aday Hakem Yetiştirme Kursu – ...
UIAA ve PETZL Ortak Çalışması Olan Dağcılık ...
Gürcistan Tetnuldi Dağı Tırmanışı Katılımcı ...
Spor Tırmanış Emniyetçilik Kursu – Kütahya ...
İleri Kar-Buz Eğitimi A Kampı – Rize/Kazbek ...
Özgür Bodur Aladağlar Anma Tırmanışı Katılımcı ...
İleri Kar Buz Eğitimi – Rize/Kazbek Başvuruları
Gürcistan Tetnuldi Dağı Zirve Tırmanışı ...
Yaz Yürüyüş Liderliği – İzmir Katılımcı Listesi
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Spor ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 26-27 ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu ve Kayseri dağcılık
Yaz Temel Eğitimi C Kampı Toplanma Yeri ...
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimi Samsun ...
2018 Yılı Yaz Gelişim Eğitimi Başvuruları  
Spor Tırmanış 1. Kademe Antrenör Kursu (Temel ...
Spor Tırmanış Gençler, Büyükler Lider Türkiye ...
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimi – Samsun ...

HABERLER

Gençlik Spor Bakanlığı Proje Destekleme ...
29 EKİM CUMHURİYET TIRMANIŞI Berit dağcılık ve
Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Ballıkayalar ...
KÜTAHYA'nın Simav ilçesine 16 kilometre ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu Aydın İl ...
Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale Belediyesi, ...
Federasyonumuz 2018 faaliyet programında yer alan
Türkiye Dağcılık Federasyonu Batman İl ...
Sultan Dağı Adem Kurt Anma Tırmanışı 6-7 Ekim ...
Beydağları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ...
4.ULUSAL TOMARZA BEYDAĞI (3080mt) TIRMANIŞ ...
İnebolu – Kastamonu arası Atatürk ve İstiklal ...
TEDAK Şahinkaya 2. Uluslararası Kaya Tırmanış ...
Türk Dağcılar Savalan Dağı'nın Zirvesinde Bayrak
Evlilik teklifini zirvede yaptı Dağcılık ...
Ünlü dağcı Tibet'te kayboldu  
Manisa Büyükşehir Belediyespor'un Dağcıları ...
15 Temmuz Şehitleri Erciyes'te Anılacak ...
Hakkari Sat Dağları Zirve Tırmanışı başarıyla ...
Hakkari Eski İl Temsilcimiz Kemal Çapa’ya plaket
Proje Destekli Tırmanış için ilk takım yola ...
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Bayrağı Karatepe
Maden Şehitlerini Anma Tırmanışı   Türkiye ...
Federasyonumuz Balkan Dağcılar Birliği 19. Genel
Eğirdir Turizm Tanıtma ve Doğa Sporları Derneği
Dağcılık Federasyonu kazaların nedenlerini ...
TDF Likya Yolu Yürüyüşü tamamlandı.   Türkiye
Uluslararası Egzersiz ve Spor Bilimleri ...
3. Barla Dağı Dağcılık Şenliği ve Zirve Tırmanışı
  Oylama tamamlanmıştır. Türkiye Dağcılık ...
Dedegöl ve Kuzukulağı Yaylası yok Olmasın! Doğa
Antalya’da düzenlenen Yaz Yürüyüş Liderliği ...
TDF Spor Tırmanış Milli Takımı Balkan ...
Dünya'nın En Yüksek 10 Dağı ve O Zirveleri ...
Tırmanış Milli Takımı Seçmelerine İnegöl Belediye
    Anadolu Kanyon İhtisas Spor Kulübü ...
DAĞCILIK NEDİR...?   Dağcılık” deyince ...
 Kaya Tırmanışının başlangıcına kesin bir tarih

KAHRAMANMARAŞ

Kadosak

 • Mail         : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 • Tel          : 0 546 787 4644
 • Web        : www.kadosak.org
 • Tasarım   : KADOSAK
 • Yönetici   : Ömer seyfettin  Çalık

Önemli Bilgilendirme

 • Dağcılık sporu risk içeren bir spordur. Web sitemizdeki bilgiler ile yapılacak tırmanışlarda, oluşabilecek kazalardan, grubumuz sorumlu tutulamaz.Teorik bilgiler, pratik eğitimler ile takviye edilmediği sürece yetersizdir. Lütfen dağcılık kulüplerinden, kurumlardan yada bilgili dağcılardan eğitim almadan dağa çıkmayınız.

BÜLTEN

Gelişmelerden Haberdar olmak İçin.. Mail'i Kayıt Ettirin Lütfen...
Top
free hits

Online Ziyaretci Sayaci

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…