JoomlaLock.com All4Share.net
Güvenli ve Sağlıklı Bir Kamp Yapmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 9 Altın Kural

Güvenli ve Sağlıklı Bir Kamp Yapmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 9 Altın Kural

Kamp yapmak her ne kadar eğlenceli bir iş gibi görünse de, pek çok ayrıntısı olan, ciddi bir iştir. Güvenli ve sağlıklı bir kamp yapmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini derlediğimiz bu içerik sayesinde sizler de iyi birer kampçı olabilirsiniz.

 

1. Çadırınızı su kaynaklarının yanına kurmayın

 
Çadırınızı su kaynaklarının yanına kurmayın

Kamp atacağımız alanı belirlerken, her zaman en doğru ve en güzel yeri bulmaya çalışırız. Bazen bu arayış bize yanlış karar vermemize neden olabilir. Göllerin muhteşem manzarasına kapılıp ya da akarsuyun o harika sesine aldanıp çadırımızı pat diye bu su kaynaklarının dibine koyuveririz. İşte bu güvenli bir kamp için kesinlikle yapılmaması gereken bir harekettir. Neden böyle diyorum maddeler halinde anlatayım.

 • Yaban hayvanları, geceleri bu su kaynaklarını beslenmek için ziyaret ederler. Eğer kampınızı bu su kaynaklarının dibine kurduysanız; bu canlılarla karşılaşmanız işten bile değildir. Onun için kampınızı en az 200-300 metre mesafeye kurun ve bir riski daha ortadan kaldırın.

 • Akan suların kenarlarına kesinlikle çadır kurmayınız. 30 cm genişliğinde akan bir su, gece çadırda uykunuz sırasında bastıran bir yağmur sonucunda dakikalar içerisinde 3 metre genişliğe ulaşabilir. Kesinlikle şakaya gelecek bir durum değildir. 2010 yılında ABD'de kamp yapan 16 kişi uykuları sırasında gelen sel sonucu hayatlarını kaybetmişlerdi.

 

 

2. Kampta body sistemiyle hareket edin

 
Kampta body sistemiyle hareket edin

 

Her zaman uyumlu ve problemsiz insanlarla yapılan kamplar daha keyifli olmuştur. Sayı arttıkça, nerede çokluk orada bokluk misali problemde o denli artar. Onun için yola çıkmadan önce kamp arkadaşınızı iyi seçiniz. Fiziksel şartların ağırlaşması sonucunda ortaya çıkabilecek gerginliklerin iyi yönetilememesi sonucunda o arkadaşınızla kanlı bıçaklı dönebilirsiniz. 

Kendinize güveniniz tam olsa ve usta bir kampçı olsanız bile mutlaka yanınızda bir arkadaşınızla gidiniz. Çünkü doğada başınıza gelebilecek bir sürü olumsuz şey olabilir ve bu olumsuzluklarla tek başınıza mücadele etmeniz mümkün olmayabilir. Onun için her daim sırtınızı yastlayabileceğiniz güven veren bir arkadaş her zaman iyidir.

 

 

3. Yaban hayvanlarına dikkat edin

 
Yaban hayvanlarına dikkat edin

 

Gideceğimiz ormanda ya da arazide misafir olduğunuzu sakın unutmayın. Onun için misafirmiş gibi davranıp canlıların doğal yaşam alanlarına saygı gösterin. Bir kaç ufak ipucunu da kulağımıza küpe yaparsak emin olun ki bu canlılar insanlardan çok daha zararsız ve masumdur. Peki nedir bu ipuçları:

 • Uyumadan önce kamp alanınızda yiyecek, içecek ve kokulu şeyler bırakmayın. Eğer bu tarz şeyler varsa bunları koku geçirmeyecek şekilde poşetleyip ya arabaya ya da 200-300 metre uzakta bir ağaca asın.

 • Çalı çırpıyla kamp kurduğunuz alanın etrafını çevirin ve alanınızı belirleyin

 • Yerdeki izlere bakın hayvanların geçiş noktalarından uzak durun

 • Ormanda yürürken şarkı söyleyerek ses çıkararak ilerleyin. Böylece kilometrelerce ileriden sesinizi duyan bir canlı önünüze çıkmak istemeyecektir.

 • Etrafınızda meraklı bir misafir varsa onu bir süre uzaklaştırabilmek için ses tabancanızı (eğer varsa) uyumadan önce bir iki el ateşleyin. Aynı şekilde uyandığınızda çadırınızdan çıkar çıkmaz bunu tekrar yaparsanız alanı boş bulup gelen canlılarla karşı karşıya kalmamış olursunuz. Özellikle yavruları olan bir anneayıyla karşı karşıya kalmak herhalde insanın hayatta son isteyeceği şeydir diye düşünüyorum. The Revenant filminde benzer bir durum vardı.

 • Vücudunuzun herhangi bir noktasında kanama varsa, kıyafetleriniz kan olduysa çok dikkatli olmanız gerekiyor. Ayılar kilometrelerce (yaklaşık 10 km) öteden çok rahat bu kokuyu alıp size yönelebilir.

Uzun lafın kısası ben bugüne kadar kampta yaban hayvanlarının saldırısından ciddi bir şekilde yaralanmış birisini ne rastladım ne de duydum. Buna rağmen yine de tedbirimizi alıp, misafir olduğumuz yerde misafir gibi davranmalıyız.

 

 

4. Gideceğiniz bölge hakkında yakınlarınıza haber verin

 
Gideceğiniz bölge hakkında yakınlarınıza haber verin

 

Gsm operatörleri şöyle çekiyor böyle çekiyor tarzı reklamlarını kesinlikle unutun; çünkü bugüne kadar nereye gitsem %90 telefonum çekmedi. Bunun için gitmeden önce gideceğiniz yerle ilgili harita çıktıları alın ve üzerine çalışın. Bu çıktıların bir kopyasını eşinize dostunuza verin. Uzun süreli intikal şeklinde kamp yapılacaksa, bölge jandarmaya haber vermek de faydalı olabilir. Maddi duruma göre uydu telefonu ya da gps cihazları da hem yön bulma hem de acil durumda oldukça faydalı olacaktır.

 

 

5. Çantanızda bunları mutlaka bulundurun

 
Çantanızda bunları mutlaka bulundurun

 

Bazı şeyler ufak da olsa hayat kurtarabilir. Kampta da bir kaç parça ekipman sizi bir çok olumsuz duruma karşı koruyacaktır .

 • Yanınızda bir adet uyarı amaçlı düdük bulundurun. Acil durumlarda arkadaşınıza ve çevrenize uyarı amaçlı ses gönderebilirsiniz.

 • Ufak bir ilk yardım çantası hazırlayın. Bir kaç parça ilaç ve ilk yardım ekipmanları her zaman hayat kurtarır.

 • Kış kamplarında hipotermiye karşı korunmanızı sağlayacak termal bir battaniye yanınıza alın. Hem çok ucuzdur hem de çok az yer kaplar.

 • Ayılara karşı biber gazı, kurtlara karşı ses tabancası ya da torpil yanınızda bulunsun. Nerede ne zaman karşılaşacağınız hiç belli olmaz.

 • Aşırı yağışlar ve kar fırtınasına yakalanma riskinden yola çıkarak bir adet kamp tüpü yanınızda olsun. Çadırdan çıkamayacak derecede bir atmosferle karşılaşırsanız sıcak yemek ve ısınma için faydalı olacaktır. Ama bu tüpleri yakarken dikkatli olmak gerekiyor. Çadırın havalandırmalarını açın. Karbondioksit zehirlenmesinin önüne geçmek ve çadırın nem yapmaması için bunlar önemli.

 

 

6. Şimşeklere dikkat

 
Şimşeklere dikkat

 

Kampta yağmur oldukça keyiflidir. Tenteyi gerdikten sonra yağan yağmurun tentede bıraktığı o tıkırtı, topraktan kalkan o mis gibi koku sizin tüm yorgunluğunuzu alır götürür ama yağmura şimşek eklenince o keyif yerini huzursuzluğa bırakır. Belki de kampta karşılaşılabilecek en büyük tehdit şimşektir. Doğadaysanız şimşek yüzünden açık hedefsinizdir. Bu tarz bir şimşek pozisyonunda neler yapılmalı haydi yine maddeler hainde inceleyelim:

 • Arabanız yakınınızdaysa, arabaya sığınmak en güvenli hareket olacaktır.

 • Ağaç kümeleri altında durmayın ağaçların arasında bulunan açıklık alanlarda konumlanın.

 • Üzerinizdeki metal alaşımlı şeylerden kurtulun.

 • Çadıra sığınmayın çünkü çadırın alüminyum çubukları şimşeği çekebilir.

 • Yakınlarda mağara bulursanız oraya da sığınabilirsiniz. Mağaralar en güvenli yerlerdir. Tabii ki sığınmadan önce mağarayı yoklamakta fayda var. Şimşekten kaçarken şimşek hızıyla gelen bir ayıyla karşılaşmak çok da iyi olmaz.

 

 

7. Fırtına yaklaşıyor hemen önleminizi alın

 
Fırtına yaklaşıyor hemen önleminizi alın

 

Ani basınç ve sıcaklık değişiklikleri sonucunda hava aniden patlayabilir. Bu tarz durumlarda hava birden değişir ve fırtınayla birlikte yağış başlar. Elinizi çabuk tutun ve eğlenceye ara verin. Çünkü yapılacak işler var:

 • Bu gibi durumlarda ilk yapılacak şey önceden de belirttiğim gibi dere yataklarından uzak durulmalı ve güvenli bir yere sığınılmalıdır.

 • Çadırı kuru dallar ve yaşlı çürümüş ağaçlardan uzak bir noktaya taşımak gerekir. Fırtına pozisyonunda ormandaki ağaçlardan çok sayıda kurumuş dal, yüksekten büyük bir hızla yere düşer. Bu gibi durumlar ölümcül yaralanmalara neden olabilir.

 • Fırtınanın çadıra zarar vermemesi ve rüzgardan korunulması için çadırın etrafında bulunan ipler gerdirilip çadır daha sabit bir hale getirilmelidir.

 • Kamp alanındaki eşyalarınızı ve yiyeceklerinizi rüzgar ve yağıştan etkilenmeyecek yere taşıyın.

 • Tavsiyem siz siz olun fazla dışarı çıkmadan çadırın içinde kamp ocağında demlediğiniz çayı yudumlayarak anı keyifli bir hale getirin. Aman dikkat çaydemlemek isterken çadırı yakmayın!

 

 

8. Kıyafet seçimi önemli

 
Kıyafet seçimi önemli

 

"Yaz geldi havalar ısındı ne olsa giyilir; şortumu çekeyim Bağdat Caddesi'nde dolaşır gibi dolaşayım" şeklinde bir düşünceniz varsa hemen o düşünceden uzaklaşın.

 • Börtü böcek ısırmaları için mutlaka mevsimlerden yaz da olsa pantolon giyinin. 2007-2009 yılları arasında piknik ve kamp yapan bir çok kişinin kene ısırmaları sonucunda hayatını kaybettiğini aklınızdan çıkarmayın. Pantolon sayesinde doğa yürüyüşlerinde çalı çırpının bacağınıza zarar vermesini de engellemiş olursunuz

 • Pantolonunuzun paçalarını çorabınızın içine sokun

 • Yaz aylarında ve arazinin karla kaplı olduğu kış aylarında yapılan kamplarda mutlaka güneş kreminizi çantanıza alın.

 • Mevsimlerden yaz da olsa güneşin zararlı ışınlarına karşı uzun kollu hava geçirgenliği olan, teri dışarı atan ince gömlekler tercih edin.

 

 

 

9. Yediğinize içtiğinize dikkat edin.

 
 
Yediğinize içtiğinize dikkat edin.

 

Kampta beslenme de önemli ve dikkat edilmesi gereken bir hussustur. Şehirdeyken, bir günde yaktığınız kaloriden çok daha fazlasınız yakarsınız doğada. O yüzden etkili beslenme kadar besin maddelerinin tercihi ve muhafazası da sizin sağlığınız açısından önem taşır. Peki doğada neler yapmalı, neler yapmamalı buyurun:

 • Bilmediğiniz otlardan veya mantarlardan uzak durun ve sakın yemeyin. Yabani mantar türleri zehirlenmenize ve hayatınızı kaybetmenize neden olabilir. Mantarlardan hiç anlamıyorsanız ve mantar sevdalısıysanız kültür mantarına devam edin.

 • Temiz görünen her derenin, her çeşmenin suyu içilmez. O su kaynağı hakkında etraftan bilgi alabilirseniz öyle kullanın. Temiz su kaynağına uzaksanız ve suya ihtiyacınız varsa suyun tortusunu bir bez yardımıyla süzdükten sonra kaynatarak için.

 • Hava sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda bozulacak gıdalardan uzak durun. Yiyecekleri dondurun ve bozulma sıralarına göre pişirin. Mesela; tavuk ilk önce bozulacağı için ilk önce onu tüketin sonra balık en son olarak da eti tüketin. Fermante gıdalardan olan pastırma ve sucuk gibi ürünler kolay kolay bozulmayacağı için kamptaki kurtarıcınız olabilir.

 • Kış kamplarında ısı kaybına neden olacağı için alkolden uzak durun.Yaz kamplarında da şuurunuzu kaybedecek kadar tüketmeyin. Her zaman algılarınızın açık olmasında fayda var.


 

Share this article

About author

Ömer Seyfettin Çalık

Email Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

5 comments

 • 醫學美容 Derma Veil 童顏針 cosmedicbook 醫學美容 Derma Veil 童顏針 cosmedicbook Comment Link Eki 23, 2018

  Sculptra 含有由含有源於植物果酸的 PLLA 聚左乳酸(poly-L-lactic acid),它能促進天然膠原蛋白大量增生,令容顏重現年輕,一個療程的效果能持續逾2年。Sculptra 乃全球唯一獲美國食物及藥物管理局(美國FDA)認可的PLLA聚左乳酸美容品牌。Sculptra 塑然雅會被人體自然分解吸收,同時促進天然膠原蛋白再生1。療程效果可以漸進地給你更富清新朝氣的容頻,效果自然,更不會影響面部表情。SCULPTRA 塑然雅 Sculptra 由含有源於植物果酸的PLLA聚左乳酸(poly-L-lactic acid),它可以被新陳代謝成二氧化碳及水,最終自體內排出。PLLA聚左乳酸早已被廣泛應用於醫療用品超過30年,自2009年起 Sculptra 及全球唯一獲美國FDA認可的PLLA聚左乳酸美容醫學品牌。Sculptra ® 塑然雅能促進天然膠原蛋白大量增生1,改善皺紋,令容顏重現年輕。全球唯一獲美國FDA認可PLLA聚左乳酸。臨床研究證實於3個月間,肌膚的膠原蛋白密度 顯著增加67%2。療程效果能持續愈2年3。主要成份PLLA聚左乳酸源於植物果酸,醫學界廣泛使用超過30年。

 • 醫學美容 韓方 cosmetic.wiki 醫學美容 韓方 cosmetic.wiki Comment Link Eki 20, 2018

  Neogence 霓淨思 【玻尿酸DNA彈力修護系列】玻尿酸DNA保濕彈力精華的商品介紹 UrCosme (@cosme TAIWAN) 商品資訊 Neogence 霓淨思,玻尿酸DNA彈力修護系列,玻尿酸DNA保濕彈力精華

 • 醫學美容 激光脫墨 cosmetic.wiki 醫學美容 激光脫墨 cosmetic.wiki Comment Link Eki 20, 2018

  Jonzac 森朵恩泉 【活泉舒敏保濕系列】活泉舒敏保濕卸妝水的商品介紹 Jonzac 森朵恩泉,活泉舒敏保濕系列,活泉舒敏保濕卸妝水

 • 永久脫毛 永久脫毛 Comment Link Eki 18, 2018

  倩碧三步驟還原潤膚膠,清爽好吸收的凝膠質地,每天使用兩次,可藉由複製健康肌膚的正確油水平衡,重建流失水分,重現光透潤澤。最適合混和偏油與油性肌膚使用

 • 醫學美容 全效 cosmetic.wiki 醫學美容 全效 cosmetic.wiki Comment Link Eki 17, 2018

  Rio Vista 美妝品牌情報匯集 找品牌 Rio Vista Rio Vista ,匯集了Rio Vista洗髮乳,潤髮乳,Horse products

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

;r

T.D.F DUYURULAR

Türkiye Dağcılık Federasyonu yıllık faaliyet ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından ...
Dağcılık, dağ kayağı ve spor tırmanış ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu 7. Mali Genel Kurul
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 12-16 ...
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimini başarı ile
Federasyonumuz yıllık faaliyet programında yer ...
Başvurular DYS üzerinden yapılacak olup ferdi ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 19-23 ...
Kurs Bilgileri Kurs Adı​​:​ Spor Tırmanış Aday
Kurs Bilgileri Kurs Adı​​:​ Spor Tırmanış Aday
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimini başarı ile
Kurs Bilgileri Kurs Adı​​:​ Spor Tırmanış Aday
Federasyonumuz yıllık faaliyet programında yer ...
Federasyonumuz yıllık faaliyet programında yer ...
Kurs Bilgileri Kurs Adı​​:​ Spor Tırmanış Aday
Yaz Yürüyüş Liderliği Kursu – Eskişehir ...
İleri Kar-Buz Eğitimi B Kampı – Rize Başvuruları
Gürcistan Tetnuldi Dağı Tırmanışı Katılımcı ...
Spor Tırmanış Aday Hakem Yetiştirme Kursu – ...
Spor Tırmanış Aday Hakem Yetiştirme Kursu – ...
UIAA ve PETZL Ortak Çalışması Olan Dağcılık ...
Gürcistan Tetnuldi Dağı Tırmanışı Katılımcı ...
Spor Tırmanış Emniyetçilik Kursu – Kütahya ...
İleri Kar-Buz Eğitimi A Kampı – Rize/Kazbek ...
Özgür Bodur Aladağlar Anma Tırmanışı Katılımcı ...
İleri Kar Buz Eğitimi – Rize/Kazbek Başvuruları
Gürcistan Tetnuldi Dağı Zirve Tırmanışı ...
Yaz Yürüyüş Liderliği – İzmir Katılımcı Listesi
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Spor ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 26-27 ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu ve Kayseri dağcılık
Yaz Temel Eğitimi C Kampı Toplanma Yeri ...
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimi Samsun ...
2018 Yılı Yaz Gelişim Eğitimi Başvuruları  
Spor Tırmanış 1. Kademe Antrenör Kursu (Temel ...
Spor Tırmanış Gençler, Büyükler Lider Türkiye ...
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimi – Samsun ...
Yaz Temel Eğitimi (B) – Isparta Katılımcı Listesi
Spor Tırmanış 1. Kademe Antrenör Kursu (Özel ...
Dağcılık 1. Kademe Antrenör Kursu (Teorik) – ...
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimi – Balıkesir ...
                                  Türkiye ...
  Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimi – Antalya
Yaz Yürüyüş Liderliği – İzmir Katılımcı Listesi
        Türkiye Dağcılık Federasyonu ...
2018 Yılı Yaz Temel Eğitimi Başvuruları    
Spor Tırmanış Gençler, Büyükler Lider Türkiye ...
                                               

HABERLER

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Ballıkayalar ...
KÜTAHYA'nın Simav ilçesine 16 kilometre ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu Aydın İl ...
Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale Belediyesi, ...
Federasyonumuz 2018 faaliyet programında yer alan
Türkiye Dağcılık Federasyonu Batman İl ...
Sultan Dağı Adem Kurt Anma Tırmanışı 6-7 Ekim ...
Beydağları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ...
4.ULUSAL TOMARZA BEYDAĞI (3080mt) TIRMANIŞ ...
İnebolu – Kastamonu arası Atatürk ve İstiklal ...
TEDAK Şahinkaya 2. Uluslararası Kaya Tırmanış ...
Türk Dağcılar Savalan Dağı'nın Zirvesinde Bayrak
Evlilik teklifini zirvede yaptı Dağcılık ...
Ünlü dağcı Tibet'te kayboldu  
Manisa Büyükşehir Belediyespor'un Dağcıları ...
15 Temmuz Şehitleri Erciyes'te Anılacak ...
Hakkari Sat Dağları Zirve Tırmanışı başarıyla ...
Hakkari Eski İl Temsilcimiz Kemal Çapa’ya plaket
Proje Destekli Tırmanış için ilk takım yola ...
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Bayrağı Karatepe
Maden Şehitlerini Anma Tırmanışı   Türkiye ...
Federasyonumuz Balkan Dağcılar Birliği 19. Genel
Eğirdir Turizm Tanıtma ve Doğa Sporları Derneği
Dağcılık Federasyonu kazaların nedenlerini ...
TDF Likya Yolu Yürüyüşü tamamlandı.   Türkiye
Uluslararası Egzersiz ve Spor Bilimleri ...
3. Barla Dağı Dağcılık Şenliği ve Zirve Tırmanışı
  Oylama tamamlanmıştır. Türkiye Dağcılık ...
Dedegöl ve Kuzukulağı Yaylası yok Olmasın! Doğa
Antalya’da düzenlenen Yaz Yürüyüş Liderliği ...
TDF Spor Tırmanış Milli Takımı Balkan ...
Dünya'nın En Yüksek 10 Dağı ve O Zirveleri ...
Tırmanış Milli Takımı Seçmelerine İnegöl Belediye
    Anadolu Kanyon İhtisas Spor Kulübü ...
DAĞCILIK NEDİR...?   Dağcılık” deyince ...
 Kaya Tırmanışının başlangıcına kesin bir tarih

KAHRAMANMARAŞ

Kadosak

 • Mail         : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 • Tel          : 0 546 787 4644
 • Web        : www.kadosak.org
 • Tasarım   : Çağdaş Çakmak
 • Yönetici   : Ömer seyfettin  Çalık

Önemli Bilgilendirme

 • Dağcılık sporu risk içeren bir spordur. Web sitemizdeki bilgiler ile yapılacak tırmanışlarda, oluşabilecek kazalardan, grubumuz sorumlu tutulamaz.Teorik bilgiler, pratik eğitimler ile takviye edilmediği sürece yetersizdir. Lütfen dağcılık kulüplerinden, kurumlardan yada bilgili dağcılardan eğitim almadan dağa çıkmayınız.

BÜLTEN

Gelişmelerden Haberdar olmak İçin.. Mail'i Kayıt Ettirin Lütfen...
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…