JoomlaLock.com All4Share.net

Andırın Yolu 25. km den kör sulu köprüsüne varmadan  Ayşe pınarı köy yoluna a girip 5 km ilerde köyü geçip araçları  bıraktık.. Güzel bir hava ve hafif bir yağmur vardı ve bizler çocuklar gibi şendik.. yaklaşık 15 km'lik yürüyüşümüze başlamıştık 9.30 gibi.

Yağmur hızını arttırınca daha eğlenceli oldu yürüyüşümüz.. ara ara verdiğimiz mola ve bulunduğumuz alanı inceleme için vakit ayırdık ve çok güzel bir ortamın içinde bulduk kendimizi böğürtlen ve alıç yeme fırsatımız oldu.. ve harika bir parkurdu doğa ile iç içe.. mutlaka gidin.. zorluk derecesi 10-3  Tür..

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Ballıkayalar Kanyonu, sonbaharın renklerini keşfetmek isteyen doğa tutkunları için kartpostallık manzaralar sunuyor. Bölgedeki yoğun sanayiye rağmen çok zengin bir flora ve faunası bulunan Ballıkayalar Kanyonu, 15'i bölgeye ait 416 canlı türüne ev sahipliği yapıyor. İşte sonbaharın renklerini keşfetmek isteyenlere özel Ballıkayalar Kanyonu...

Türkiye'nin en güzel yürüyüş rotalarından biri olarak gösterilen 1,5 kilometre uzunluğundaki Ballıkayalar Kanyonu, sarı ve yeşilin tonlarıyla sonbaharın güzelliklerini yansıtıyor. Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki adını verdiği bin 847 hektar alanı kapsayan tabiat parkının içinde bulunan doğa harikası kanyon, ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunuyor. 

Ballıkayalar Kanyonu doğa tutkunlarını bekliyor
 


Bölgedeki yoğun sanayiye rağmen zengin bir flora ve faunası bulunan park, 15'i bölgeye ait 416 canlı türüne ev sahipliği yapıyor Uzunluğu 1,5 kilometre olan, genişliği 40 ile 80 metre arasında değişen kanyonun çevresinde Tavşanlı, Pelitli, Köseler, Balçık ve Muallimköy gibi yerleşim merkezleri yer alıyor. Kanyon, Akdeniz ile Avrupa-Sibirya bitkiler coğrafyasının geçit kuşağında bulunuyor.

Ballıkayalar Kanyonu doğa tutkunlarını bekliyor
 


 

Göl, çağlayanlar, travertenler ve seyir terasları

 

Ballıkayalar Kanyonu, dağcılığa meraklı olanların gözde eğitim alanı konumunda bulunuyor. Kanyonda göl, küçük çağlayanlar, travertenler üzerinde seyir terasları ve kamp yapmaya elverişli düzlükler yer alıyor. Tabiat harikası kanyon, sonbaharda da ağaçların döktüğü rengarenk yapraklarla ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

 

Ballıkayalar Kanyonu doğa tutkunlarını bekliyor
 


Hem bu güzellikleri görüntülemek hem de doğal yaşamla iç içe olmak isteyen doğa tutkunları, kartpostallık görüntüler yakalama fırsatı buluyor. İstanbul'a yarım saat mesafede yer alan bölge, trekking yapmak isteyenler ve günübirlik ziyaretçiler tarafından da tercih ediliyor. Kanyonun drone ile çekilen görüntüleri de bölgenin doğasını yansıtan güzelliğini ortaya koyuyor.

 

"100'ün üzerinde tırmanış rotası bulunuyor"

Türkiye Dağcılık Federasyonu Kocaeli İl Temsilcisi Sinan Fakir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ballıkayalar Tabiat Parkı'nın İstanbul ve Kocaeli'nin ortasında bir doğa harikası olduğunu söyledi. Fakir, parkın özellikle İstanbul'a yakınlığıyla bahar aylarında doğa tutkunlarının uğrak noktalarından olduğunu kaydetti.

Güzeldere Yaylasında sonbahar güzelliği
Güzeldere Yaylası'nda sonbahar güzelliği

Ballıkayalar'ın Türkiye dağcılık tarihinde kaya tırmanışı faaliyetlerinin ilk başladığı noktalardan olduğuna dikkati çeken Fakir, "Parkın en güzel yanlarından biri dağcılar için birçok bölgede tırmanış bahçesinin olması. Türkiye'nin nadide yerlerinden biri. Hem tırmanış bahçesi hem de 100'ün üzerinde rotanın bulunması, yürüyüş ve kamp alanlarının olması burayı ayrıcalıklı kılıyor." dedi. Kanyonda her zorlukta tırmanış rotasının bulunduğunu vurgulayan Fakir, "Türkiye'nin farklı birçok dağcı arkadaşımız burada antrenmanlarını yapmakta. Biz de Kocaeli bölgesindeki dağcılar olarak sık sık bu bölgeye tırmanış yapmaya geliyoruz." ifadelerini kullandı.

 

 

Ballıkayalar Kanyonu doğa tutkunlarını bekliyor
 

 

Fakir, bölgenin kaya tırmanışının dışında trekking ve kamp kurmak isteyenler için de ideal bir yer olduğunun altını çizerek, "Özellikle İstanbul'dan hafta sonları birçok insanın doğada vakit geçirmek için buraya geliyor. 1,5 kilometrelik kanyonun içerisinde insanlar şelalelerin kenarında yürüyüş yapıyor. Gerçekten Kocaeli'nin cennet köşelerinden biri." ifadelerini kullandı. Ballıkayalar'ın sonbaharda farklı bir güzelliğe büründüğüne işaret eden Fakir, "Park birçok ağaç ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Özellikle kuş gözlemciliği için önemli bir yer. Fotoğrafçılar kanyonda güzel kareler yakalama fırsatı buluyor." diye konuştu

KÜTAHYA'nın Simav ilçesine 16 kilometre mesafedeki 1450 rakımlı Gölcük Milli Parkı, geçen hafta sonu İzmirli dağcıları ağırladı.

 

İzmir Dokuz Eylül Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (DEDAK) üyeleri geçen hafta sonu otobüsle geldikleri Simav'ın zirvesinde kamp yapıp, keyifli bir hafta sonu geçirdi. 56 kişilik DEDAK üyesinin bir kısmı yeşilin binbir tonunun sergilendiği Gölcük Krater Gölü'nde balık avlarken bir kısmı göl çevresindeki yürüyüş parkurunda gezinti yapmayı tercih etti, bir kısmı da zirveye tırmanarak bayrak asıp, stres attı. DEDAK Kulübü Başkanı Baki Demir, kulüp üyeleri olarak her yıl ekim ayını Türkiye'nin değişik bölgelerini ziyaret edip, kamp kurarak geçirdiklerini bildirdi. Demir, bu yılki etkinlikleri için Simav'ın dillere destan 1450 rakımlı Gölcük Milli Parkı'nı seçmekle ne kadar isabetli bir karar vermiş olduklarını buraya geldiklerinde anladıklarını söyledi.

 

 

Simav Gölcük Milli Parkı'nın Bolu'nun Abant'ını aratmadığını ifade eden Demir, "56 üyemizle geldiğimiz Gölcük'de harika bir hafta sonu geçirdik. Üyelerimizin bir kısmı krater gölde balık avlamayı tercih ederken bir kısmımız yürüyüş parkurunda tur attı, bir kısım dağcı arkadaşımız da 1450 rakımlı zirveye tırmanarak hem stres attı hem de zirveye bayrak dikti. Tüm İzmir halkını ve doğa severleri Simav'ı ve 1450 rakımlı Gölcük Milli Parkı'nı keşfetmeye davet ediyorum. Simav gerçekten keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cennet" diye konuştu.

 

DEDAK üyesi 56 dağcı geçen cuma günü akşam saatlerinde geldikleri Simav'dan pazar günü akşam saatlerinde mutlu bir şekilde ayrıldı. DEDAK üyeleri gelecek yıl gerçekleştirecekleri ekim ayı etkinliği için yine Simav'a gidecek.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Aydın İl Temsilciliği öncülüğünde Aydın’lı dağcı ve doğaseverlerin katılımıyla çevre temizliği ve doğaya saygı etkinliği düzenlendi.

“Dağcılar Doğasına Sahip Çıkıyor!” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlik boyunca Aydın Davutlar ile Güzelçamlı arasındaki sahil şeridinde temizlik yapıldı. Etkinliğe özellikle gençlerin yoğun ilgi göstermesi geleceğimiz adına umut verici oldu.

Aydın Dağcılık Spor Kulübü, Söke İzcilik Dağcılık Spor Kulübü, Ada Doğa Sporları ve Dağcılık İhtisas Kulübü, Kuşadası Dağcılık İhtisas Kulübü üye ve sporcularıyla, Aydın Final Temel Lisesi de öğrencileriyle etkinliğe destek oldular.

Aydın İl Temsilcisi Zeynep GÖRÜR bu etkinliğin Aydın ilimizde bir başlangıç olarak kabul edilip belli aralıklarla ilimizin farklı bölgelerinde sürdürmeyi amaçladıklarını belirterek katılımlarıyla destek sağlayan kulüp ve grup yöneticilerine teşekkür etti.

Sayfa 1 / 18
;r

T.D.F DUYURULAR

Türkiye Dağcılık Federasyonu yıllık faaliyet ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından ...
Dağcılık, dağ kayağı ve spor tırmanış ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu 7. Mali Genel Kurul
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 12-16 ...
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimini başarı ile
Federasyonumuz yıllık faaliyet programında yer ...
Başvurular DYS üzerinden yapılacak olup ferdi ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 19-23 ...
Kurs Bilgileri Kurs Adı​​:​ Spor Tırmanış Aday
Kurs Bilgileri Kurs Adı​​:​ Spor Tırmanış Aday
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimini başarı ile
Kurs Bilgileri Kurs Adı​​:​ Spor Tırmanış Aday
Federasyonumuz yıllık faaliyet programında yer ...
Federasyonumuz yıllık faaliyet programında yer ...
Kurs Bilgileri Kurs Adı​​:​ Spor Tırmanış Aday
Yaz Yürüyüş Liderliği Kursu – Eskişehir ...
İleri Kar-Buz Eğitimi B Kampı – Rize Başvuruları
Gürcistan Tetnuldi Dağı Tırmanışı Katılımcı ...
Spor Tırmanış Aday Hakem Yetiştirme Kursu – ...
Spor Tırmanış Aday Hakem Yetiştirme Kursu – ...
UIAA ve PETZL Ortak Çalışması Olan Dağcılık ...
Gürcistan Tetnuldi Dağı Tırmanışı Katılımcı ...
Spor Tırmanış Emniyetçilik Kursu – Kütahya ...
İleri Kar-Buz Eğitimi A Kampı – Rize/Kazbek ...
Özgür Bodur Aladağlar Anma Tırmanışı Katılımcı ...
İleri Kar Buz Eğitimi – Rize/Kazbek Başvuruları
Gürcistan Tetnuldi Dağı Zirve Tırmanışı ...
Yaz Yürüyüş Liderliği – İzmir Katılımcı Listesi
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Spor ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 26-27 ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu ve Kayseri dağcılık
Yaz Temel Eğitimi C Kampı Toplanma Yeri ...
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimi Samsun ...
2018 Yılı Yaz Gelişim Eğitimi Başvuruları  
Spor Tırmanış 1. Kademe Antrenör Kursu (Temel ...
Spor Tırmanış Gençler, Büyükler Lider Türkiye ...
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimi – Samsun ...
Yaz Temel Eğitimi (B) – Isparta Katılımcı Listesi
Spor Tırmanış 1. Kademe Antrenör Kursu (Özel ...
Dağcılık 1. Kademe Antrenör Kursu (Teorik) – ...
Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimi – Balıkesir ...
                                  Türkiye ...
  Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimi – Antalya
Yaz Yürüyüş Liderliği – İzmir Katılımcı Listesi
        Türkiye Dağcılık Federasyonu ...
2018 Yılı Yaz Temel Eğitimi Başvuruları    
Spor Tırmanış Gençler, Büyükler Lider Türkiye ...
                                               

HABERLER

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Ballıkayalar ...
KÜTAHYA'nın Simav ilçesine 16 kilometre ...
Türkiye Dağcılık Federasyonu Aydın İl ...
Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale Belediyesi, ...
Federasyonumuz 2018 faaliyet programında yer alan
Türkiye Dağcılık Federasyonu Batman İl ...
Sultan Dağı Adem Kurt Anma Tırmanışı 6-7 Ekim ...
Beydağları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ...
4.ULUSAL TOMARZA BEYDAĞI (3080mt) TIRMANIŞ ...
İnebolu – Kastamonu arası Atatürk ve İstiklal ...
TEDAK Şahinkaya 2. Uluslararası Kaya Tırmanış ...
Türk Dağcılar Savalan Dağı'nın Zirvesinde Bayrak
Evlilik teklifini zirvede yaptı Dağcılık ...
Ünlü dağcı Tibet'te kayboldu  
Manisa Büyükşehir Belediyespor'un Dağcıları ...
15 Temmuz Şehitleri Erciyes'te Anılacak ...
Hakkari Sat Dağları Zirve Tırmanışı başarıyla ...
Hakkari Eski İl Temsilcimiz Kemal Çapa’ya plaket
Proje Destekli Tırmanış için ilk takım yola ...
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Bayrağı Karatepe
Maden Şehitlerini Anma Tırmanışı   Türkiye ...
Federasyonumuz Balkan Dağcılar Birliği 19. Genel
Eğirdir Turizm Tanıtma ve Doğa Sporları Derneği
Dağcılık Federasyonu kazaların nedenlerini ...
TDF Likya Yolu Yürüyüşü tamamlandı.   Türkiye
Uluslararası Egzersiz ve Spor Bilimleri ...
3. Barla Dağı Dağcılık Şenliği ve Zirve Tırmanışı
  Oylama tamamlanmıştır. Türkiye Dağcılık ...
Dedegöl ve Kuzukulağı Yaylası yok Olmasın! Doğa
Antalya’da düzenlenen Yaz Yürüyüş Liderliği ...
TDF Spor Tırmanış Milli Takımı Balkan ...
Dünya'nın En Yüksek 10 Dağı ve O Zirveleri ...
Tırmanış Milli Takımı Seçmelerine İnegöl Belediye
    Anadolu Kanyon İhtisas Spor Kulübü ...
DAĞCILIK NEDİR...?   Dağcılık” deyince ...
 Kaya Tırmanışının başlangıcına kesin bir tarih

KAHRAMANMARAŞ

Kadosak

  • Mail         : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • Tel          : 0 546 787 4644
  • Web        : www.kadosak.org
  • Tasarım   : Çağdaş Çakmak
  • Yönetici   : Ömer seyfettin  Çalık

Önemli Bilgilendirme

  • Dağcılık sporu risk içeren bir spordur. Web sitemizdeki bilgiler ile yapılacak tırmanışlarda, oluşabilecek kazalardan, grubumuz sorumlu tutulamaz.Teorik bilgiler, pratik eğitimler ile takviye edilmediği sürece yetersizdir. Lütfen dağcılık kulüplerinden, kurumlardan yada bilgili dağcılardan eğitim almadan dağa çıkmayınız.

BÜLTEN

Gelişmelerden Haberdar olmak İçin.. Mail'i Kayıt Ettirin Lütfen...
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…